Gen 4 |
Gen 5 |
Gen 6 |
Gen 7 |
Gen 8 |
Gustaf Melcher Bengtsson.
Född 1852 23/12 på socknen, Vikingstad sn.
Död 1940 3/6 i Lyckås, Borensberg, Brunneby sn (E).
Statdräng i Sjögestad sn, jordbruksarbetare.
|
F
Bengt Nilsson.
Född 1802 22/3 i Holmen på Pikedals ägor, Ulrika sn.
Död 1863 26/10 i Lilla Haninge, Vikingstads sn.
Mjölnare i Kungskvarn, sedan backstugusittare.
|
Ff
Nils Persson.
Född 1766 15/6 i Löndalen, Andersbo, Ekeby sn.
Död 1830 10/1 i Holmen på Pikedals ägor, Ulrika sn.
Torpare i Holmen på Pikedals ägor.
|
Fff
Per Johansson.
Född o 1731.
Död 1775 20/12 i Torstorpet, Malexander sn.
Torpare i Löndalen på Andersbo ägor.
|
|
|
Ffm
Kerstin Svensdotter.
Född 1732 10/2 i Sjöarp, Säby sn.
Död 1817 11/3 i Lilla Trappan, V Harg sn.
|
Ffmf
Sven
Nilsson.
Eventuellt död 1783 11/1 i Fattigstugan, Säby sn.
Bonde i Sjöarp, sedermera torpare, bl a i Fiskarehemmet.
|
Ffmm
Elin
Larsdotter.
Född 1697 8/9 i Äpplarydstorp, Säby sn.
Död 1777 25/2 på Södramåla ägor, Säby sn.
|
Fm
Anna Bengtsdotter.
Född 1773 31/10 i Skarefall på Lilla Farsbo ägor, Ulrika sn.
Död 1852 20/10 i Fattighuset, Amundebo, Ulrika sn.
Fattigsköterska på Fattighuset i Ulrika.
|
Fmf
Bengt Persson.
Född 1738 2/7 i Lönnstugan u Grytfall, Ulrika sn.
Död 1819 10/5 i Skarefall på Lilla Farsbo ägor, Ulrika sn.
Torpare i Skarefall.
|
Fmff
Per
Jonsson.
Född 1690 7/1 i Braskebo, Asby sn.
Död 1772 22/12 i Skarefall, Ulrika sn.
Torpare i Lönnstugan, sedan i Skarefall.
|
Fmfm
Elisabet
Bengtsdotter.
Född 1697 21/5 i Månhult, Malexander sn.
Död 1774 19/12 i Skarefall, Ulrika sn.
|
Fmm
Märta Persdotter.
Född 1734 20/3 i Sjöbo på Högtomta ägor, Kisa sn.
Död 1819 16/7 i Skarefall, Lilla Farsbo, Ulrika sn.
|
Fmmf
Per
Larsson.
Född o 1690.
Död 1765 27/3 i Stenstugan, Viprödsle ägor, Ulrika sn.
Torpare i Sjöbo, sedan bosatt i Pålhult och slutligen i Stenstugan.
|
Fmmm
Elin
Nilsdotter.
Född 1697 17/1 i Högtomta, Kisa sn.
Död 1770 6/10 i Sockenstugan, Amundebo ägor, Ulrika sn.
|
M
Maria Kristina Persdotter.
Född 1809 26/3 i Lilla Broby, Gammalkil sn.
Död 1862 29/6 i Lilla Haninge, Vikingstads sn.
|
Mf
Petter Jonsson.
Född 1777 30/8 i Lilla Broby, Gammalkil sn.
Död 1840 7/10 i Kullen, Lilla Broby, Gammalkil sn (E).
Hemmansbrukare i Lilla Broby, sedan torpare på ägorna.
|
Mff
Jonas Persson.
Döpt 1748 24/4 i Lilla Broby, Gammalkil sn.
Död 1812 2/6 i Lilla Broby, Gammalkil sn.
Bonde i Lilla Broby.
|
Mfff
Per
Andersson.
Född 1706 6/1 i Visätter, Nykil sn.
Död 1771 2/4 i Lilla Broby, Gammalkil sn.
Bonde i Lilla Broby.
|
Mffm
Kerstin
Nilsdotter.
Född 1705 7/12 i Billa, Gammalkil sn.
|
Mfm
Hedvig Danielsdotter.
Född 1743 21/12 i Visätter, Nykil sn.
Död 1810 21/1 i Lilla Broby, Gammalkil sn.
|
Mfmf
Daniel
Månsson.
Född 1709 18/8 i Södra Fjälla, Vårdnäs sn.
Död 1788 26/11 i Visätter, Nykil sn.
Bonde i Visätter.
|
Mfmm
Brita
Jönsdotter.
Född 1717 8/8 i Hjorthäll, Nykil sn.
Död 1789 14/4 i Visätter, Nykil sn.
|
Mm
Kerstin Persdotter.
Född 1778 21/10 i Björke, Åsbo sn.
Död 1818 16/10 i Kullen, Lilla Broby, Gammalkil sn (E).
|
Mmf
Per Mickelsson.
Döpt 1728 22/12 i Basteberg, Malexander sn.
Död 1792 1/5 i Högen, Sjögestad sn.
Bonde i Skvathult, sedan i Björke, slutligen i Högen.
|
Mmff
Mickel
Svensson.
Döpt 1699 2/4 i Gökshult, Malexander sn.
Död 1773 29/12 i Gökshult, Malexander sn.
Bonde i Basteberg.
|
Mmfm
Ingrid
Andersdotter.
Döpt 1710 26/6 i Basteberg, Malexander sn.
Död 1734 1/5 i Basteberg, Malexander sn.
|
Mmm
Bengta Persdotter.
Född 1737 22/2 i Skvathult, Åsbo sn.
Död 1809 25/1 i Skränge rusthålls ägor, Gammalkil sn.
|
Mmmf
Per
Nilsson.
Döpt 1715 6/5 i Östanå, Åsbo sn.
Död 1779 1./2 i Björke, Åsbo sn.
Bonde i Skvathult, sedan i Björke.
|
Mmmm
Ingeborg
Larsdotter.
Döpt 1715 25/1 i Slästorp, Åsbo sn.
Begravd 1741 23/3 i Skvathult, Åsbo sn.
|