Gen 4 |
Gen 5 |
Gen 6 |
Gen 7 |
Gen 8 |
Jan Henrik Bandgren.
Född 1850 11/11 i Svennevad, Färgelanda sn.
Död 1927 29/1 i Färgelanda, Färgelanda sn.
Skräddare i Färgelanda, handlande.
|
F
Sven Svensson Bandgren.
Född 1819 13/3 i Svenstorp, Färgelanda sn.
Död 1893 14/6 i en backstuga, Norra Vanneryr, Färgelanda sn.
Torpare i Färgelanda socken, sedan arbetare.
|
Ff
Sven Andersson Bandgren.
Född 1777 14/2 i Högsäter, Färgelanda sn.
Död 1836 18/9 i Svenstorp, Färgelanda sn.
Soldat, sedermera gratialist, bosatt i Svenstorp.
|
Fff
Anders Nilsson.
Född 1747 16/8 i Karsbacka, Färgelanda sn.
Död 1789 25/1 i Ljungkasen, Färgelanda sn.
Bonde i Högsäter, sedan torpare i Ljungkasen.
|
Ffff
Nils
Eriksson.
Född 1719.
Husman i Hultet, sedan torpare på olika ställen.
|
Fffm
Rangela
Amundsdotter.
Född 1722 24/9 i Högsäter, Färgelanda sn.
Död 1776 13/6 i Högås, Färgelanda sn.
|
Ffm
Ingegärd Svensdotter.
Född 1748 14/11 i Södra Bandene, Färgelanda sn.
Död 1789 1/12 i Linhult, Färgelanda sn.
|
Ffmf
Sven
Svensson.
Född cc 1715.
Bosatt i Fölen, Skriketorp, och sedan i Södra Bandene.
|
Ffmm
Anna
Bengtsdotter.
|
Fm
Karin Persdotter.
Född 1776 21/4 i Dyrtorp, Färgelanda sn.
Död 1837 20/12 i Svenstorp, Färgelanda sn.
|
Fmf
Per Eriksson.
Född 1738.
Död 1781 30/12 i Dyrtorp, Färgelanda sn.
Bonde bl a i Norra Vanneryd, sedan i Dyrtorp, nämndeman.
|
Fmff
Erik
Persson.
Född o 1706.
Död 1743 i Dyrtorp, Färgelanda sn.
Bonde i Dyrtorp, nämndeman.
|
Fmfm
Margareta
Hansdotter.
Född 1711.
Död 1752 3/8 i Dyrtorp, Färgelanda sn.
|
Fmm
Ingeborg Jonsdotter.
Född 1744 10/3 i Stigen, Färgelanda sn.
|
Fmmf
Jon
Eriksson.
Född 1687.
Bonde i Västra Stigen.
|
Fmmm
Maria
Tollesdotter.
Född 1707 18/5 i Stigen, Färgelanda sn.
Död (antagligen rätt) 1777 14/3 i Högsäter frälse, Färgelanda sn.
|
M
Maria Andersdotter.
Född 1828 12/11 i Mossen, Färgelanda sn.
Död 1909 28/5 i Norra Vanneryrs ägor, Färgelanda sn.
|
Mf
Anders Andersson.
Född 1789 28/8 i Blaggarstorpet, Ödeborg sn.
Död 1861 25/9 i Mossen u Åttingsberg, Färgelanda sn.
Torpare i Mossen.
|
Mff
Anders Jonsson.
Född 1747 8/3 i Stora Burhult, Färgelanda sn.
Torpare i Färgelanda och Ödeborgs socknar.
|
Mfff
Jon
Persson.
Född 1717.
Död 1763 17/7 i Strömmen, Färgelanda sn.
Bonde i Burhult.
|
Mffm
Marta
Hansdotter.
Född 1720 30/11 i Årbols knektstuga, Färgelanda sn.
|
Mfm
Karin Olofsdotter.
Född 1746 3/12 i Åttingsberg, Färgelanda sn.
Död 1797 12/11 i Blaggarstorp, Ödeborg sn.
|
Mfmf
Olof
Andersson.
Född 1697.
Bonde och (avskedad) dragon i Hede.
|
Mfmm
Karin
Svensdotter.
Född 1705.
|
Mm
Elin Jonsdotter.
Född 1799 8/7 i Skogen, Färgelanda sn.
|
Mmf
Jon Larsson.
Född 1760 3/7 i Ryr sn (oklart vilket Ryr detta rör sig om).
Död 1818 5/5 i Mossen, Färgelanda sn.
Bonde i Skogen, sedan torpare i Mossen.
|
|
|
Mmm
Marta Bengtsdotter.
Född 1773 7/4 i Bråten, Färgelanda sn.
|
Mmmf
Bengt
Jonsson.
Född 1745 6/4 i Färgelanda sn.
Död 1808 25/2 i Bäckerböle, Färgelanda sn.
Bonde i Bråten, sedan torpare på diverse ställen.
|
Mmmm
Elin
Larsdotter.
Född 1743 17/12 i Kalserud, Ödeborg sn.
Död 1826 14/2 i Mossen, Färgelanda sn.
|