Gen 4 |
Gen 5 |
Gen 6 |
Gen 7 |
Gen 8 |
Olof Olofsson (Olsson).
Född 1842 8/8 i Stora Sutarve, Hamra sn.
Död 1878 13/3 på Stora Sutarve grund, Hamra sn.
Arbetare på Stora Sutarve grund, möbelsnickare.
|
F
Olof Larsson.
Född 1793 13/6 i Sutarve, Hamra sn.
Död 1859 30/6 i Stora Sutarve, Hamra sn.
Husbonde på 3/16 St Sutarve.
|
Ff
Lars Larsson.
Född 1751 28/10.
Död 1821 19/7 i St Sutarve, Hamra sn.
Husbonde i Stora Sutarve.
|
Fff
Lars Jakobsson.
Född 1718 13/10 i Sutarve, Hamra sn.
Död 1777 10/6 i Stora Sutarve, Hamra sn.
Husman i Stora Sutarve.
|
Ffff
Jakob
Larsson.
Född o 1691.
Död 1740 28/2 i Stora Sutarve, Hamra sn.
Husbonde i Stora Sutarve.
|
Fffm
Kerstin
Bertilsdotter (Bartolomeusdotter).
Född o 1692.
Död 1756 26/11 i Sutarve, Hamra sn.
|
Ffm
Anna Katarina Larsdotter.
Född 1725 22/12 i Levide sn.
|
Ffmf
Lars
Olofsson.
Bonde i Magnuse.
|
Ffmm
Anna Maria
Kristensdotter.
|
Fm
Ingrid Olofsdotter.
Född 1759 21/4 i Botarve, Öja sn.
Död 1820 23/2 i Sutarve, Hamra sn.
|
Fmf
Olof Larsson.
Född o 1712.
Död 1773 13/5 i Botarve, Öja sn.
Husbonde i Botarve, kyrkvärd.
|
Fmff
Lars
Olofsson.
Född o 1688.
Död 1756 31/12 i Botarve, Öja sn.
Husbonde i Botarve.
|
Fmfm
Malena
Eriksdotter.
Född o 1676.
Död 1749 23/9 i Botarve, Öja sn.
|
Fmm
Ingrid Ingemundsdotter.
Född o 1718.
Död 1788 29/10 i Botarve, Öja sn.
|
Fmmf
Ingemund
Kristensson.
Bonde i Tummelbos, nämndeman.
|
Fmmm
Anna
Andersdotter Bergman.
|
M
Anna Maria Larsson född Hansdotter.
Född 1809 13/8 i Sippmanna, Vamlingbo sn.
Död 1889 29/7 i Stora Sutarve, Hamra sn.
|
Mf
Hans Jakobsson.
Född 1787 6/11 i Sippmanna, Vamlingbo sn.
Död 1837 22/3 i Sippmanna, Vamlingbo sn.
Husbonde i Sippmanna (3/8), sergeant.
|
Mff
Jakob Hansson.
Född 1760.
Död 1790 26/10 i Sippmanna, Vamlingbo sn.
Husbonde i Sippmanna.
|
Mfff
Hans
Zachrisson.
Född 1720 i Nore, Vamlingbo sn.
Död 1763 16/8 i Nore, Vamlingbo sn.
Bonde i Nore, kyrkvärd.
|
Mffm
Katarina
Jakobsdotter.
Född 1724 i Burge, Levide sn.
Död 1797 9/4 i Nore, Vamlingbo sn.
|
Mfm
Anna Kristina Johansdotter Falck.
Född 1761 12/8 i Vamlingbo sn.
Död 1840 16/6 i Sippmanna, Vamlingbo sn.
|
Mfmf
Johan
Magnusson Falck.
Född 1740 21/9 i Visby.
Död 1821 28/3 i Anderse, Fide sn.
Skolmästare i Vamlingbo, sedermera häradsdomare.
|
Mfmm
Kristina
Andersdotter.
Född 1735 3/4 i Kulde, Garde sn.
Död kl ½ gången till 7 om aftonen 1804 21/3 i Sippmanna, Vamlingbo sn.
Matmoder på Sippmanna.
|
Mm
Katarina Persdotter.
Född 1784 23/5 i Västergårda, Sundre sn.
Död 1815 26/6 i Sippmanna, Vamlingbo sn.
|
Mmf
Per Larsson.
Född 1755 5/11.
Död 1828 18/5 i Västergårda, Sundre sn.
Husbonde i Västergårda (5/8), sexman.
|
|
|
Mmm
Maria Persdotter.
Född 1755 9/10.
Död 1808 28/10 i Västergårda, Sundre sn.
|
Mmmf
Per
Nilsson.
Född 1722.
Död 1799 i Västergårda, Sundre sn.
Husbonde i Västergårda, gästgivare.
|
Mmmm
Katarina
Jakobsdotter.
Född 1730.
Död 1790 i Västergårda, Sundre sn.
|